Kultura a zvyklosti

Na Filipínách se můžeme setkat se dvěma oficiálními úředními jazyky, a to s filipínštinou (tagalštinou) a angličtinou. Filipínci jsou věčně usměvaví a velmi přátelští. Turisty vítají s otevřenou náručí. Avšak pozor na používání ukazováčku při neverbální komunikaci, které může být spojováno s americkým symbolem vztyčeného prostředníčku. Místní ukazují směr pokynutím celé ruky dlaní otočenou dolů.

Filipínská kultura je do značné míry ovlivněna jejich koloniální minulostí. Právě díky španělské nadvládě jsou dnes totiž Filipíny jednou ze dvou převážně katolických zemí v Asii. Náboženství je pro Filipínce velmi důležitou součástí, a to ať už se jedná o dominující křesťanství nebo minoritní islám. Přístup k životu Filipínců dobře vystihuje místní fráze „bahala na“, kterou můžeme chápat jako „děj se vůle boží“.

Filipíny se mohou pyšnit nesčetným množstvím festivalů, kterým se říká „fiesta“. Jednotlivé části Filipín, včetně Manily, uznávají své vlastní festivaly. Většinou se jedná o svátky patronů. Tyto dny jsou pak místními dny pracovního volna. Mezi ty nejznámější patří Pahiyas ve městě Lucban na ostrově Luzon, nebo například Mass Kara ve městě Bocolod na ostrově Negros. Zajímavostí také je, že Filipíny patří k zemím, kde oslava Vánoc probíhá bezmála půl roku. Poprvé Vánoce zaklepou na dveře již někdy v září, kdy v nákupních centrech můžeme poprvé spatřit typickou vánoční výzdobu. Oficiálně Vánoce končí až na Tři krále, a na ostrově Cebu dokonce až třetí lednovou neděli.

Zajímavou každoroční událostí je také Mangový festival na ostrově Guimaras. Festival se koná vždy v květnu po dobu 2 týdnů a návštěvníci zde mohou okusit místní mango, jehož produkcí je ostrov vyhlášen. Ostrov Guimaras je oblíbenou destinací jak pro turisty, tak místní obyvatele. Za vidění stojí zejména krásné písčité pláže s průzračnou vodou jako jsou Guisi Beach nebo Alubihod Bay. Díky rozmanité přírodě mohou návštěvníci ostrova také vyzkoušet horská kola či slaňování.

 

Přehled státních svátků pro rok 2020:

1. ledna – Nový rok

25. leden – Čínský Nový rok

25. února – People Power Revolution – ESDA revoluce

16. března – Davao City Day

9.duben – Bataan and Corregidor Day/ Day of Valor – výročí pádu obránců Filipín za 2.sv.v.

9.-11. dubna – Velikonoce

1.května – Svátek práce

24. května – Eid´l Fitr – Slavnost přerušení půstu (konec ramadánu)

12.června – Den nezávislosti (1898 – datum nezávislosti na Španělsku, 4.7.1946 nezávislost na USA)

24. června – Den Manily

31. července – Eidul Adha – připomínka starozákonní Abrahámovy oběti berana namísto syna

21.srpna – Den Ninoy Aquino

31.srpna – Den národních hrdinů

1.-2. listopadu – Den všech svatých

30.listopadu – Den A. Bonifacia (Bonifacio Day)

8. prosince – Den neposkvrněného početí

24. prosince – Štědrý večer

25. prosince – Štědrý den

30. prosince – Den J.Rizala (Rizal Day)

31. prosince – poslední den roku