Příroda a cestování

Před odjezdem na Filipíny

Při cestování na Filipíny si s sebou vyměňte USD, které si v bance nebo ve směnárně vyměníte za PHP (filipínská pesa). Před odletem byste si měli zřídit pojištění, veškeré zdravotní výlohy si turista platí sám. Více o povinných dokumentech v záložce konzulát.

Doporučená očkování:
Žloutenka typu A
Žloutenka typu B
Břišní tyfus
Vzteklina
Kontrola vakcinace proti tetanu

Povinné očkování proti žluté zimnici v případě, že cestujete ze země, kde se tato nemoc vyskytuje (alespoň 10 dní před odletem)

Doporučeno používat pravidelně repelent kvůli riziku horečky dengue a malárie – obecně platí, že čím jižněji cestujete, tím větší je riziko nákazy malárií.

Důležité je dodržovat základní hygienické návyky, především omývání nebo oloupání zeleniny a ovoce před jeho konzumací. Je také důležité pít výhradně balenou vodu.

 

 

Kdy jet na Filipíny?

Pro Filipíny je typické střídání období sucha s obdobím dešťů. Jihozápadní monzun přináší četné srážky, které trvají zhruba od června do listopadu. Pro cesty na Filipíny se obecně doporučuje cestovat spíše v období sucha, tedy od prosince do února. Od března do května je považováno za tzv. teplé období, přičemž teploty v květnu dosahují až 38°C. Vzhledem k rozloze, na které se Filipíny rozkládají se může suché a deštivé období v určitých místech lišit. Například pro návštěvu Palawanu je ideálním obdobím začátek října až začátek května, kdy na ostrově panuje suché a teplé období. 

Co navštívit?

Filipíny se rozkládají na tisíce ostrovech a mohou tak nabídnou návštěvníkům velmi různorodou krajinu. Turistické dominanty představují především ostrovy jižně od Manily. Mezi nejnavštěvovanější ostrovy patří Cebu, kde kromě oslnivých písečných pláží a známých potápěčských míst, najdete spoustu vodopádů. Za návštěvu stojí i ostrov Palawan, který se pyšní přívlastkem nejlepší ostrov na světě. Mezi další známé ostrovy patří Boracay a Negros. Na hlavním ostrově Luzon si rozhodně nenechte ujít rýžové terasy Banaue, které se nacházejí na severní straně ostrova. Kdo rád šplhá po horách, může podniknout treky např. na sopky Legaspi nebo proslulou Mt. Pinatubo.

 Manila, která byla do 19. století nazývána Perlou Orientu nebo Paříží východu, byla na konci 2. světové války zničena a dnes nabízí pouze betonovou změť a chaos. Z bezpečnostních důvodů se  doporučujete se cestovat na nejjižnější muslimské ostrovy Mindanao a Sulu

Doprava 

Mezi ostrovy se dá přepravovat pomocí trajektů, pokud však chcete ušetřit čas, doporučuje se spíše využít leteckou dopravu. Obecně platí, že vnitrostátní letecká doprava je na Filipínách velmi levná a spoje létají velmi často. Při pohybu ve městě se používají všudypřítomné tříkolky (tricykly) nebo tzv. jeepney, což jsou prodloužené americké jeepy, které jsou však spíše využívány místními než turisty. V turistických destinacích, kde provoz není tak hustý, můžete jezdit na motorce. Je však potřeba počítat s tím, že silniční pravidla nejsou příliš respektována.